Ismerjük meg lakóhelyünk értékeit
A kővágószőlősi Római Katolikus Templom orgonája
A hangszerek királynőjeként is emlegetett zeneszerszám az orgona. Ma szinte minden katolikus templomban megtalálható hangszer ország és világszerte. Az orgona eredete az ősidőkig nyúlik vissza. Szerkezetének ötlete valószínűleg a pásztorsíptól, majd a Pán-síptól eredeztethető. Sok évszázadnak kellett eltelnie az egyszerű hangszerekből elnyerje mai formáját. A kezdetleges formájú orgonát már a Biblia is említi. Olyan fúvóhangszerekről ír, amelyek sípkészletét a levegő mesterséges befúvása hozta hangzásba. Ilyen hangszert a történelem leírása szerint már a jeruzsálemi Salamon-templomban is használtak.
Az orgona Angster József pécsi orgonagyárában készült 1941-ben, opus 1227 számmal. Pneumatikus traktúrája és kúpládás szeleprendszere van. Kettő manuálos, 10 regiszterrel. A hangszer szélellátását a toronytérben található elektromos fúvóberendezés biztosítja. A manuálok hangterjedelme 56, a pedál 27 hang.
Mint minden eszköz, gép, berendezés, hangszer, az orgona is törődést karbantartást igényel, a közelmúltban 2007. év júliusában merült fel első ízben a karbantartás szükségessége. A 2011 októberében megismételt vizsgálat is azt igazolta vissza, hogy a hangszer sürgős karbantartásért kiált, az évek során lerakódott por és egyéb szennyeződés erős mértékben borít el mindent, mely a hangszer működését befolyásolja és szerkezetileg is kisebb felújításra szorul. A vizsgálatot végző szakember a következő megállapításokat tette. „A hangszer pneumatikus traktúrájú, eredeti szereléssel. Az évtizedek alatt elsősorban a játszószelepek és szélládák bőrözése elöregedett, korábban részleges csere történt, aminek a folytatása most szükségessé vált. Teljes tisztításuk elengedhetetlen, valamint az elhasználódott membránfúvócskák cseréje, a kúpszelepek beállítása is szükséges.
Az orgona közepesen el van szennyeződve. A sípok belsejében is közepes mennyiségű szennyeződés található, amely a sípok hangképző szerveibe is behatolt, nagyon sok síp emiatt nem megfelelően szólal meg.
A szennyezettség mellett penészesedés, valamint kezdődő szuvasodás nyomai láthatóak.
A síptőkék szennyezettek, gondos takarítás és felületkezelés, a játszóasztal pneumatikájának teljes átvizsgálása, tisztítása szükséges. A szélcsatornák állapota rossz, cserére szorul. A bevezető szélcsatorna repedt, ez okozza az erősen hallható szelelést.
Mivel az orgona fúvómotorja elhasználódott, javasoljuk lecserélését új, korszerű és zajtalan motorra. Ennek legfontosabb indoka az, hogy a jelenlegi motor a toronytérben van, ahonnan a templom hőmérsékletétől eltérő levegőt juttat az orgonába valamint bejuttatja a toronytérből a szennyeződést, elhangolódást és egyéb hibákat okozva. Az új motort az orgonaszekrény belsejében célszerű elhelyezni, így szabadon maradhat az orgona környezete.”
Nemrégiben meghallgathattuk a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma Laudate vegyeskarát. A műsor keretében az orgona is szerepet kapott. Településünk lakói szép számmal jelentek meg az eseményen, mely maradandó élményként említendő. Miért ne tölthetnénk kellemes nyári estéket az orgonamuzsika hallgatásával? A zene kulturális érték minden műfajban megtalálhatjuk a hozzánk közel állót. Gondoljuk végig, milyen csodálatos dallamok csendülhetnek fel, itt a Sarlós Boldogasszony tiszteletére emelt templomunk falai között. A már számos érték és nevezetesség mellett, ami Kővágószőlősön található, a zene újabb színfoltként jelenhetne meg számunkra, valamint a környező települések zeneszerető közönsége számára.
Az első nagy lépést elődeink megtették, megépítették és ránk hagyták a lehetőséget. Most rajtunk a sor, hogy karbantartsuk és megóvjuk örökségünket.
Egyházközségünk képviselőtestülete szándékát fejezte ki az orgona szükséges karbantartásának elvégzését illetően, de mindenhez, természetesen ehhez is elsősorban pénz szükséges. A szükséges forrás mintegy másfél millió forint, ami jelenleg nem áll rendelkezésre. A megoldás érdekébent egy adományszámlát kívánunk létrehozni, melyre minden jó szándékú zeneszerető ember felajánlását várjuk.
Tarjányi Zoltán