RÓMAI KATOLIKUS EGYHÁZKÖZSÉG KŐVÁGÓSZŐLŐS HONLAPJA

Isten hozott minden kedves régi és új látogatónkat! "Minden lehetséges annak, aki hisz!" Mk 9.23

Dr. Timár György atya

(1932-2010)

Kővágószőlős 1986-2006

Timár György 1932. május 25-én született Pécsett. Édesapja kántortanító. Szülővárosában végezte az alsó fokú iskolát, majd a Ciszterci Rend Pécsi Nagy Lajos Gimnáziumban tett érettségi vizsgát. Kiváló zenei tehetséggel megáldottként megkezdhette volna tanulmányait a Budapesti Zeneakadémián. Játszott klarinéton, zongorán és orgonán. A zenei pálya helyett a papi hivatás felé fordult, és Pécsett kezdte meg teológiai stúdiumait. Miután az államosítások következtében a szemináriumok összevonásra kerültek Győrben folytatta és fejezte be tanulmányait. Virág Ferenc püspök 1956. június 17-én szentelte pappá a pécsi székesegyházban. A következő évtizedben káplánként működött Márokon, Nagydorogon, Mágocson, Pakson és Szigetváron. Első plébánosi diszpozícióját Ibafára kapta 1966 évben. Horváth J. Gyula almamelléki plébánossal való megismerkedése és barátsága irányította a történelmi kutatások felé, ami életének további részét nagyban meghatározta. Bejáratos lett a levéltárakba. A latin nyelv ismerete különböző oklevelek, leltárak, elsősorban középkori és a hódoltság korának írásos emlékeinek olvasására, fordítására és tanulmányozására vezette. Kutatásait, tanulmányait 1969-től folyamatosan publikálta. Élete legfontosabb történelmet feltáró munkáját, a szigetvári várgazdaság iratait közkincsé tevő Király Sziget-et is itt kezdte írni. A kötetet már kővágószőlősi befejezése után, 1989-ben vehették kézbe a történészek és az érdeklődő olvasók.  Ez a munka, jelentős elismerést hozott számára, 1993-ban a Magyar Tudományos Akadémián elnyerte a történelemtudomány kandidátusa tudományos fokozatot.  Az ibafai plébánia 1973-as megszűnésekor Dr. Cserháti József megyéspüspök Pécsre nevezte ki segédlelkésznek a Szent Ferenc és a Gyertyaszentelő Boldogasszony plébániákra egyidejűleg. A lelkészi munka mellett egyházmegyei oltártervezői megbízatást kapott, összhangban a II. Vatikáni Zsinat reformjával, miszerint az anyanyelvi misézésen túl a templomok liturgikus terét is át kellett alakítani. Mintegy 50 szemben miséző oltárt tervezett, melyek azóta is dicsérik Istentől kapott ízlését, rajzkészségét, kézügyességét, szorgalmát és kitartását. A feladatok mellett folytatta történelmi kutató munkáját is, melyet számos máig alapvető tanulmánya bizonyít.

Kővágószőlős plébániájára 1986 évben kapott kinevezést. Közel két évtizedig látta el a plébánia és a hozzá tartozó filiák, Cserkút és Kővágótöttös lelkipásztori feladatait. Életének 70. évében 2002-ben esperesi címet kapott. Utolsó tudományos munkáját 2005-ben publikálta, melyben Baranya vármegye templomainak patrocíniumait mutatta be a 18. század első felében. Nyugállományba 2006 januárjában vonult.  Gazdag és tartalmas életútja még ez év júniusában nagy jubileumhoz érkezett, ekkor ünnepelte aranymiséjét. A mise zenéjét maga komponálta és testvérei énekelték.

Egész életét meghatározta az Egyház szolgálata. Lelkipásztori hivatásra való indíttatásában fontos szerepet játszott a családja. Nagynénje a Miasszonyunk (Notre-Dame) kanonokrend apácája, majd elhurcolásakor a rend főnökasszonya volt. Egyik nagybátyja ferences rendi barát. Sokszor emlegetett példaképe, anyai nagybátyja, Dr. Hajós György világi pap, teológiai tanár, székesegyházi kanonok. Prédikációira készülve sokszor elővette György atya jegyzeteit.

Végső búcsút 2010. december 14-én Pécset, a temetői Szent Mihály kápolnában gyászmise keretében vettünk Dr. Timár György atyától.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 24
Heti: 57
Havi: 342
Össz.: 88 772

Látogatottság növelés
Oldal: Plébánosaink
RÓMAI KATOLIKUS EGYHÁZKÖZSÉG KŐVÁGÓSZŐLŐS HONLAPJA - © 2008 - 2024 - egyhazkozsegszolos.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »